Mamy Fiołka

Mieszkamy w Beskidzie Niskim i wspólnie tworzymy rękodzieło pod szyldem Mamy Fiołka. To dla nas, coś więcej niż tylko pasja. Kochamy rzeczy zrobione ręcznie.

A może biżuteria z miedzi i mosiądzu?

Biżuteria z miedzi i mosiądzu handmade

Biżuteria z miedzi i mosiądzu handmade nie tylko wygląda świetnie i pasuje w zasadzie do wszystkiego, ale przede wszystkim jest oryginalna. Coraz więcej osób wybiera biżuterię zrobioną ręcznie z miedzi, mosiądzu, itd. Bardzo nas to cieszy, ponieważ w naszym sklepie handmade będzie jej coraz więcej. Planujemy także całą serię dodatków i ozdób do domu. Trzymajcie kciuki!

Króciutka charakterystyka miedzi

Miedź jest jednym z trzech najbardziej użytecznych metali na świecie zaraz po żelazie i aluminium. Wynika to m.in. z jej dwóch właściwości fizycznych, które umożliwiają formowanie jej w dowolne kształty. Oczywiście chodzi o plastyczność i ciągliwość. Miedź zaczęto wykorzystywać do wyrobu biżuterii oraz innych ozdób już 10 000 lat temu (czyli mniej więcej wtedy, kiedy na stałym lądzie wyginęły mamuty). Z wielką przyjemnością kontynuujemy tradycje naszych praprzodków i oddajemy w Wasze ręce naszą biżuterię handmade.

Biżuteria z miedzi i mosiądzu monstera
Kolczyki z mosiądzu w kształcie liści monstery zrobione ręcznie

A co to jest mosiądz – właściwości?

Mosiądz to nic innego jak stop miedzi i cynku (10–45% cynku). Może także zawierać dodatki innych metali, np. ołowiu, gliny, cyny, manganu, żelaza, chromu czy krzemu. Zależnie od gatunku, mosiądz topi się w temp. poniżej 1000 °C. Powyżej temperatury 907 °C cynk, główny składnik stopowy mosiądzu, zaczyna parować, tworząc tzw. zgar. Mosiądz ma kolor pomarańczowożółty, przy mniejszych zawartościach cynku zbliżający się do naturalnego koloru miedzi. Stop ten ma wiele zalet, m.in. charakteryzuje się sporą plastycznością, jest ciągliwy i odporny na korozję. Jednak jego stosunkowo duża gęstość czasem może być wadą w niektórych zastosowaniach. Warto wspomnieć, że mosiądz z dodatkiem cyny nazywany jest „złotem mannheimskim”. To świetny materiał do tworzenia biżuterii. Podsumowując wątek, kolczyki, bransoletki, broszki z mosiądzu są wyjątkowe, na pewno przykuwają uwagę i są świetną alternatywą dla o wiele droższych wyrobów jubilerskich ze złota.

Miedź a mosiądz – czym się różnią?

Pozornie te metale niewiele się różnią. Jednak wprawne oko szybko dostrzeże różnice, chociażby w kolorze. Miedź wpada w pomarańczowoczerwone tony, a mosiądz w żółtopomarańczowe. Trzeba pamiętać, że duży wpływ na barwę tych metali mają warunki w jakich są przechowywane. Poza tym, mosiądz jest twardszy i bardziej wytrzymały dzięki cynkowi. Oba metale podlegają procesowi korozji, czyli tzw. odcynkowaniu. 

Czy biżuteria z miedzi i mosiądzu czernieje?

To pytanie pojawia się dość często w kontekście biżuterii z miedzi lub z mosiądzu. Czysta miedź ma kolor pomarańczowoczerwony, który z czasem będzie się zmieniał na skutek utleniania na powietrzu. W zależności od warunków atmosferycznych, miedź może ściemnieć albo pokryć się tzw. patyną (niebieską, zieloną, zielononiebieską). Według nas, to tylko dodaje jej uroku. Biżuteria z miedzi i mosiądzu zachowa swój blask jeśli będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach.

  • Przechowuj biżuterię w szczelnym woreczku, np. strunowym. W ten sposób ograniczysz jej kontakt z powietrzem i zapobiegniesz utlenianiu się metalu.
  • Nie zakładaj biżuterii z miedzi lub z mosiądzu zaraz po nałożeniu na skórę balsamu, tłustego kremu albo perfum. Dzięki temu unikniesz „brudnych” śladów na ciele, które i tak łatwo zmyjesz wodą z mydłem.
  • Najlepiej ściągaj kolczyki, miedziane bransoletki, itp. przed długą kąpielą, zwłaszcza w morzu. Sól i wilgoć znacznie przyśpieszają proces utleniania się metalu.
  • Zdejmij biżuterię przed wyjściem na siłownię, do sauny albo do tureckiego hammamu. Są to miejsca, w których na pewno się spocisz, czyli j.w. (sól i wilgoć).
  • Jeśli biżuteria zmieni kolor – nie panikuj! Są domowe sposoby na przywrócenie jej dawnego blasku. Zwilż biżuterię sokiem z cytryny, posyp solą, poczekaj kilka minut, wypoleruj miękką szmatką (np. flanelową), a następnie spłucz wodą i wysusz.

Biżuteria z miedzi i mosiądzu uczula?

Niestety niektórzy mogą być uczuleni na miedź, a co za tym idzie również na mosiądz. Dotyczy to szczególnie osób ze skłonnościami do alergii skórnych. Trzeba też pamiętać, że wystąpienie reakcji alergicznej po założeniu miedzianej biżuterii, może być związane nie tyle z samą miedzią, co z obecnością dodatków (nikiel, chrom, itp.). Oczywiście w razie jakichkolwiek problemów warto skonsultować się z dermatologiem.

UDOSTĘPNIJ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *