Mamy Fiołka

Mieszkamy w Beskidzie Niskim i wspólnie tworzymy rękodzieło pod szyldem Mamy Fiołka. To dla nas, coś więcej niż tylko pasja. Kochamy rzeczy zrobione ręcznie.

Tanie czapki z wełny? Możliwe?

Tanie czapki z wełny

Pewnie się zastanawiacie czy można w ogóle kupić tanie czapki z wełny i słusznie. Sprawa nie jest taka oczywista. Świat w końcu nie jest czarno-biały.

Co to jest wełna?

Wełna to naturalne włókno pozyskiwane z sierści owiec, ale nie tylko. Lamy, kozy, wielbłądy, króliki też są dawcami wełny. Jest to materiał pochodzenia zwierzęcego, dlatego trzeba bardzo uważać od kogo, gdzie i za ile kupujemy wełniane wyroby. Nie zawsze będą one dobrej jakości, nie wspominając już o kwestii traktowania zwierząt. Warto być dociekliwym i sprawdzać czy włóczka, z której robimy swetry czy czapki ma odpowiednie certyfikaty. Taka informacja powinna być podana w opisie produktu. Daje nam to przynajmniej częściową kontrolę nad tym jakie praktyki wspieramy, jaką filozofię wyznajemy. Oczywiście, przysłowiowy Kowalski nie pojedzie do hodowcy i nie zapyta czy obchodzi się ze swoimi owcami z należytym szacunkiem. Od tego są organizacje, którym „musimy” jakoś zaufać.

Tanie czapki „z wełny” ile mają z wełny? Oto jest pytanie!

Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę „tanie czapki z wełny”, miejmy na uwadze z czym to się wiąże. Skoro wiemy skąd się bierze wełna, to czy może być tania? Nie bardzo. W sieciówkach czapek jak mrówek, grube, cienkie, kolorowe, czarne, z pomponami i bez. Co sezon, na sklepowe półki wskakują nowe, a te „stare” trafiają do drugiego obiegu, w najgorszym razie na pustynię Atacama.

Tanie czapki „z wełny”

Teraz przechodzimy do meritum. Czapka, np. z MH kosztuje ok. 69 zł, po przecenie 39 zł. W 90% zrobiona jest ze sztucznych, relatywnie tanich materiałów (poliester, akryl). Zdarza się, że ma 10% wełny, czyli bardzo niewiele. Może i jest ładna, mieści się w naszym budżecie, ale o jej wadach szybko się przekonamy.

Kiedyś z Marcinem poszliśmy na ślizgawkę. Chłopak miał na sobie sztuczną czapkę ze śmieszną domieszką wełny. Szybko się spocił, bo nigdy na łyżwach nie jeździł. Jego głowa zaczęła dosłownie parować, a potem stopniowo zamarzać. Wyszedł z lodowiska ze szronem na czapie. Wyglądało to komicznie, ale jak już się pośmialiśmy, poszliśmy na gorącą herbatę z malinami. Gdyby Marcin założył coś w 100% z wełny, nie byłoby problemu. Dlaczego? Wełna ma kosmiczne właściwości: wchłania pot dzięki porowatości włókien, zatrzymuje wilgoć z zewnątrz, jest termoregulacyjna (jak jest zimno, to jest nam ciepło, jak jest za ciepło, to jest nam w sam raz). Więcej możecie poczytać tutaj: Czapka z wełny.

Podsumowując, tanie czapki z wełny owszem istnieją, ale nie w sklepach. Szukacje ich w lumpeksach, w szafach dziadków, no i u nas! Nie dajcie się nabrać na chwyty reklamowe dużych firm odzieżowych.

UDOSTĘPNIJ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *